Siedem kanałów przez które odbywa się oczyszczanie organizmu.

Zdrowie każdego z nas zależy w największej mierze od ilości substancji odżywczych oraz ilości substancji toksycznych, które przyswaja nasz organizm. Większość substancji przyswajanych przez organizm trafia do niego w postaci pożywienia. Jak wiadomo, dieta współczesnego człowieka w znaczącej przewadze składa się z pokarmów zanieczyszczonych w rozmaity sposób.

Wystarczy wymienić najpopularniejsze:

 • zanieczyszczenia chemiczne roślin wynikające ze stosowania nawozów i środków ochrony roślin,
 • zanieczyszczenia pokarmów substancjami konserwującymi, poprawiającymi smak,
 • hormony, antybiotyki i inne substancje chemiczne stosowane w hodowli zwierząt,
 • rakotwórcze i toksyczne związki powstające w trakcie smażenia,
 • chemiczne zanieczyszczenie wody pitnej,
 • niewłaściwe komponowanie składu posiłku, przez co zalegające i gnijące w jelitach resztki pokarmu wytwarzają kolejne substancje toksyczne i są doskonałą pożywką dla pasożytów.

Samozatruwanie organizmu prowadzi nieuchronnie do powstawania problemów ze zdrowiem.

Co wobec tego powinniśmy robić?

Są dwa podstawowe sposoby.

 1. Ograniczyć ilość przyswajanych toksyn do takich porcji, które nasz organizm jest w stanie na bieżąco utylizować.
 2. Stosować regularne, okresowe, dodatkowe sposoby oczyszczania organizmu (preparaty wspomagające oczyszczanie organizmu, dieta oczyszczająca), które pozwolą usunąć nagromadzone toksyny.

Organizm ludzki jest bardzo dobrze przystosowany do samooczyszczania z toksyn.

Odtruwanie organizmu mogłoby się odbywać na bieżąco z wykorzystaniem zasobów naturalnych, gdyby nie fakt, że poprzez skład posiłków i niewłaściwe łączenie produktów powodujemy zanieczyszczenie jelita, dostarczamy coraz więcej substancji toksycznych (zarówno pod względem ilości jak i rodzaju)

Oczyszczanie organizmu z toksyn należy przeprowadzić przez wszystkie dostępne kanały,czyli:

 •  jelito grube,
 • wątroba,
 • nerki,
 • tkanka tłuszczowa,
 • mięśnie i ścięgna,
 • nos, uszy, oczy,
 • płuca i skóra

Każdy z tych kanałów używa odmiennej techniki oczyszczania organizmu. Gdy wyczerpią się możliwości jednego kanału, uruchamia się kolejna droga detoksykacji lub unieszkodliwiania toksyn.

Oczyszczanie organizmu przez jelita – najważniejszy i podstawowy kanał oczyszczania.

Prawidłowo skomponowany posiłek zostaje w jelitach rozdzielony na dwie części. Substancje odżywcze, które zostaną wchłonięte przez kosmki jelitowe do wnętrza organizmu oraz części, które nie są przydatne i powinny zostać wydalone. Niestety z różnych powodów, jak choćby ze względu na niewłaściwy sposób komponowania posiłków, czy zbyt dużą ilość pokarmu dostarczoną jednorazowo jelita nie radzą sobie z trawieniem. Nie strawione lub źle strawione pożywienie zalega w jelicie grubym gnijąc i formułując kamienie kałowe zalegające całymi latami w jelicie grubym. Jest sprawą oczywistą, że toksyny z mas kałowych wchłaniają się do krwiobiegu powodując z czasem całą gamę chorób. Jedynym sposobem, by odzyskać zdrowie jest porządne oczyszczenie jelit.

Zanieczyszczone jelita dają całą masę charakterystycznych objawów, które są zwykle uważne za normalne i po prostu lekceważone.

 •  wzdęcia,
 • zaparcia,
 • gazy to dopiero początek.

Oczyszczanie jelit pomoże również zlikwidować takie objawy jak:

 • nieświeży oddech,
 • nalot na języku,
 • czarny nalot na zębach,
 • bóle głowy,
 • obniżenie koncentracji,
 • łatwe męczenie,
 • bóle brzucha,
 • uczucie ociężałości i ogólnego rozbicia.

Długo zanieczyszczane jelito powoduje pojawienie się znamion przebarwień skóry, czy wiszących brodawek.

Te wszystkie objawy świadczą o tym, że jelito grube nie funkcjonuje prawidłowo i konieczne jest oczyszczanie jelit. Jeśli jelito grube jest czyste i zdrowe organizm z łatwością radzi sobie z każdą przeszkodą. Odporność organizmu gwałtownie spada, gdy jelito jest zanieczyszczone lub gdy zaburzona jest flora bakteryjna jelit. Oczyszczanie organizmu za pośrednictwem jelit daje najlepsze rezultaty. Zresztą oczyszczanie organizmu, bez oczyszczania jelit nie ma praktycznie większego sensu. I to jest odpowiedź na pytanie np. dlaczego u jednych osób korzystanie z sauny daje bardzo dobre rezultaty, a u innych nie koniecznie. Oczyszczanie jelit można robić na wiele różnych mniej lub bardziej skutecznych sposobów. Najlepiej stosować na bieżąco naturalne suplementy diety zawierające błonnik jak np Purre Yuca lub Nopalin. Oba suplementy mogą być stosowanie również w okresowych kuracjach oczyszczających.

Oczyszczanie organizmu przez wątrobę.

Wątroba to naprawdę bardzo wytrzymały i cierpliwy organ. Jest w stanie znieść naprawdę sporo. Z czasem nie szanowana i nie oczyszczana wątroba dosłownie zapycha się kamieniami żółciowym, zanieczyszczoną żółcią, cholesterolem. Regularne oczyszczanie wątroby jest niezwykle ważną sprawą.

Objawy ze strony wątroby typu:

 •  powiększona wątroba,
 • ból w okolicach wątroby,
 • plamy na skórze, brązowe znamiona, brodawki,
 • zimna i wilgotna skóra ciała, a głównie rąk
 • żółte zabarwienie spodu języka

nie mogą być bagatelizowane.

Wątroba bardzo długo działa nie dając żadnych objawów. Gdy się pojawiają, są sygnałem że jest naprawdę źle i należy bezzwłocznie zabrać się za oczyszczanie wątroby, a potem najlepiej będzie przeprowadzić gruntowne oczyszczanie całego organizmu.

Oczyszczanie organizmu z toksyn powinno zawsze poprzedzać oczyszczanie jelit i oczyszczanie wątroby. Zanieczyszczone jelita będą powtórnie dostarczać toksyny i nigdy nie uda się osiągnąć zamierzonego efektu oczyszczenia.

Z kolei zanieczyszczona wątroba może sobie nie dać rady z kolejnymi toksynami. Najlepiej więc przeznaczyć na oczyszczenie organizmu nieco więcej czasu i przeprowadzić go dopiero po oczyszczeniu jelit i w dalszej kolejności – oczyszczeniu wątroby.

Kolejnym ważnym organem przez który toksyny wydalane są na zewnątrz są nerki.

Gdy zaniedbujemy swoje zdrowie, nerki wypełniają się stopniowo piaskiem i kamieniami nerkowymi.

Pojawiają się:

 • infekcje i stany zapalne nerek,
 • brzydka ziemista cera,
 • sińce pod oczami, worki pod oczami
 • przewlekłe zmęczenie to również sygnały, że należy się zająć oczyszczaniem nerek.

Gdy jelito, wątroba i nerki nie są w stanie poradzić sobie z oczyszczaniem organizmu, toksyny są usuwane przez nos w postaci śluzu i ropy, uszy oraz oczy (łzawienie, ropienie). Gdy na skórze pojawia się egzema, wypryski, lub wysypka alergiczna można zrobić tylko jedno – gruntowne odtruwanie organizmu wszelkimi dostępnymi metodami.

Często ludzie całymi latami łykają pastylki antyalergiczne, smarują się przeróżnymi maściami a efektów nie widać. Ba, zamiast poprawy widoczne jest zdecydowanie pogarszanie się stanu chorobowego.

Higiena wewnętrzna musi być co najmniej tak ważna jak higiena zewnętrzna, a oczyszczanie organizmu powinno stać się regularnym zwyczajem.

Michał Tombak wyróżnia siedem stopni zanieczyszczenia organizmu

 1. Człowiek zdrowy z wyglądu zaczyna odczuwać ciągłe zmęczenie,
 2. dochodzą bóle głowy, łamania w kościach całego ciała, przykry zapach potu,
 3. wszelkiego rodzaju alergie,
 4. pojawienie się torbieli, guzów, kamieni, nadwagi,
 5. deformacja organów wewnętrznych, kości, stawów,
 6. organiczne choroby układu nerwowego,
 7. rozkład komórek i organów, który powoduje tworzenie się chorób nowotworowych

Jak widać higiena wewnętrzna i regularne oczyszczanie organizmu jest sprawą priorytetową jeśli chodzi o utrzymanie organizmu w stanie dobrego zdrowia.

Oczyszczanie organizmu można przeprowadzać na kilka sposobów.

Najlepiej jednak kiedy wykorzystujemy wszystkie sposoby razem.

Najważniejsza jest dieta – prawidłowe komponowanie posiłków, ograniczanie ilości toksyn, sztucznego pożywienia, mleka, pszenicy i mięsa. Jak najwięcej surowych warzyw i owoców. Stosowanie okresowych postów lub nawet głodówek również w ostatecznym rozrachunku wychodzi nam na zdrowie. Bardzo korzystna jest również dieta oczyszczająca. Polega ona najczęściej na spożywaniu potraw bogatych w błonnik i dużej ilości roślin zielonych (chlorofil doskonale oczyszcza na poziomie komórkowym).

Odpowiednia ilość 2 a nawet 3 litry dziennie czystej wody, popijanej małymi łykami w ciągu całego dnia.

Korzystanie z dobroczynnego działania niektórych roślin w sposób szczególny wspomagających oczyszczanie organizmu z toksyn. W kuracji oczyszczającej organizm z toksyn bardzo pomocne, skuteczne i wygodne są naturalne suplementy diety.

Naturalne suplementy diety powinny być również stosowane na co dzień, do regularnego oczyszczania organizmu. Stosowane łącznie lub naprzemiennie Pure Yucca i Nopalin na bieżąco zadbają o oczyszczanie jelit. Ac-Zymes lub Probio Balance pomogą w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej jelit. Liver Aid i Omega 3 to sposób na oczyszczanie wątroby. Liquid Chlorophyll z kolei oczyści nerki, a oczyszczanie organizmu na poziomie komórkowym zapewni Polinesian Noni.